Notificare cu privire la protecția datelor personale

NOTIFICARE CU PRIVIRE LA PROTECȚIA DATELOR PERSONALE PENTRU PARTICIPANŢII LA MANIFESTĂRILE ŞTIINŢIFICE ORGANIZATE DE UNIVERSITATEA „NICOLAE TITULESCU” DIN BUCUREŞTI

Stimate Coleg,

Vă transmitem prezentul e-mail în legătură cu aplicarea de la 25 mai 2018 a prevederilor Regulamentului (UE) 2016/679 al Parlamentului european și al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor – în continuare „GDPR”).
Având în vedere faptul că în ultimii ani ați participat la manifestările științifice organizate de Universitatea „Nicolae Titulescu” din București, considerăm că trebuie să aveți în vedere următoarele:
– Universitatea deține unele date cu caracter personal ale dumneavoastră ca urmare a cedării drepturilor de autor asupra studiilor pe care le-ați înregistrat la respectivele manifestări: nume, prenume, grad didactic, afilierea instituțională, adresă e-mail, număr de telefon, adresă de corespondență.
– Universitatea poate să dețină fotografii sau filmări în care să apăreți și dumneavoastră, în cadrul manifestărilor științifice organizate și promovate pe site-urile Universității (www.univnt.rocks.univnt.roconstant.univnt.ro) sau/și pe rețelele de socializare (Facebook), în vederea promovării vieții academice.
– Scopurile prelucrării respectivelor date personale sunt: desfășurarea manifestărilor științifice organizate de Universitate, derularea relațiilor financiare cu privire la participare (dacă a fost cazul), publicarea studiilor acceptate în volumele conferințelor (CKS eBook, CONSTANT eBook) și indexarea acestora în baze de date internaționale.
– Temeiul legal al prelucrării este: art. 9 alin. (2) lit. j) din GDPR – „prelucrarea este necesară (…) în scopuri de cercetare științifică (…), în baza dreptului Uniunii sau a dreptului intern”.
– Termenul de prelucrare a acestor date personale: studiile au fost publicate și indexate în baze de date internaționale, fiind disponibile online (nume, prenume, grad didactic, afiliere instituțională, adresă e-mail). Celelalte date necesare pentru contactul cu autorul (număr de telefon, adresă de corespondență) sunt stocate în arhiva noastră electronică.

Dacă doriți să aflați mai multe informații despre GDPR și drepturile dumneavoastră, o puteți face accesând site-ul Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal – www.dataprotection.ro.
De asemenea, vă informăm că Universitatea nu promovează SPAM-ul, iar orice utilizator care a furnizat explicit adresa sa de e-mail pe unul dintre site-urile Universității (www.univnt.rocks.univnt.roconstant.univnt.ro) poate opta pentru ștergerea acesteia din baza de date a site-ului, a platformei de emitere a newsletter-ului și, implicit, a instituției noastre.
În speranța că toate aceste informații v-au fost de folos, rămânem la dispoziția dumneavoastră pentru orice alte informații suplimentare pe care le-ați considera de cuviință.
Cu stimă,

OFIȚERUL PENTRU PROTECȚIA DATELOR CU CARACTER PERSONAL
DIN CADRUL UNIVERSITĂȚII „NICOLAE TITULESCU”
dataprotection@univnt.ro