Romii din România – între instigare la ură și indiferență

INVITATIE DEZBATERE

Romii din România – între instigare la ură și indiferență

Fundația Proiectul de Educație Civică și Dezvoltare Academică (ECDA) anunță organizarea unui eveniment împreună cu partenerul din cadrul proiectului ,,Tinerii construiesc o Românie civică”, Universitatea Nicolae Titulescu privind rasismul și instigarea la ură, cu aplicație pe cazul romilor din România și UE. Evenimentul presupune organizarea unei sesiuni cu vizionare de film cu tematică rasistă și instigare la ură, urmată de dezbateri. La această dezbatere vor participa Elena Radu (profesoară de limba romani), Adriana Arsenie (expertă drepturile romilor), Diana Neaga (lect. univ. dr. Univ. Nicolae Titulescu), Emilia Ștefan (lect. univ. dr. Univ. Nicolae Titulescu), Valentin Nicolescu Quintus (lect. univ. dr. Univ. Nicolae Titulescu).

Evenimentul va avea loc vineri 5 decembrie în sala Senatului, din cadrul Universității Nicolae Titulescu (Calea Văcărești, Nr 185, Sector 4, București), începând cu ora 17:00.

Proiectul este derulat de Fundația Proiectul de Educație Civică și Dezvoltare Academică (ECDA) – Proiect finanțat prin granturile SEE, 2009-2014, în cadrul Fondului ONG în România.

Persoană de contact: Anghelescu Ana Maria, email anghelescu.anamaria@yahoo.com

Pentru mai multe informații privind proiectul Tinerii Construiesc o Românie Civică puteți consulta www.ecda.ro

Pentru informații oficiale despre granturile SEE și norvegiene, accesați: www.eeagrants.org

Pentru alte informații suplimentare accesați: www.fondong.fdsc.ro